اتصال لوله های U-PVC به یکدیگر به تمامی روش های اورینگی ، چسبی ، جوش ویا رزوه ای قابل انجام است که با توجه به شرایط و محل اسفاده می توان یکی یا تلفیقی از این سه روش را به کار برد.

۱) برش لوله ها
– برای لوله های U-PVC تا قطر ۱۰۰ میلی متر به آسانی توسط اره آهن بر ( اره کمانی ) استفاده کنید. برای برش لوله ، نباید از اره دانه درشت ، مانند اره نجاری استفاده کرد. دقت کنید که برشها را کاملا صاف عمود بر محور لوله انجام دهید. لوله های بزرگتر با استفاده از ماشین های برش لوله های پلاستیکی بریده شوند.
برش لوله های یو پی وی سی
-در صورتی که برای ثابت نگهداشتن لوله در هنگام برش ، از گیره استفاده می شود، این عمل نباید آسیبی به جداره لوله وارد کند برای این منظور لازم است محل اتصال بین گیره و جدار لوله ، با پارچه ای که چند لا دور لوله پیچیده شده است محافظت شود. برای اطمینان از برش لوله له صورت همودر بر محور لوله بهتر است که خط برش در تمام محیط لوله قبلا رسم شود.
– بهتر است قبل ار متصل نمودن لوله ها فاصله ای که لوله باید داخل کوپله شود را با علامتی مشخص نمایید.
– درهنگام برش ، پلیسه ها ودندانه ها را از بین ببرید. پس از اتمام برش لوله نیز با استفاده از سوهان دستی و یا کاغذ سمباده ، محل برش را صاف و تمام براده ها و تراشه را جدا کرده و زبری ها را صاف نمایید.
– جهت زاویه دار کردن لوله ( پخ زدن یا کونیک کردن ) از وسیله مناسب این کار استفاده نمایید. می توانید توسط تیغه ، لوله را پخ بزنید. دقت نمایید که پخ در سرتاسر لوله یکنواخت باشد.
– چنانچه لوله ها توسط کارخانه پخ زده می شوند ، در محل برش کارگاهی نیز باید این پخ شدگی عینا انجام شود.
– زاویه ها باید بین ۱۵ درجه تا ۴۵ درجه باشد.

۲) اتصال لوله ها- اتصال پوش فیت ( اورینگی )
لوله پی وی سی با اتصالات اورینگی
اتصال پوش فیت یا اورینگی با عنوان ” اتصالات با استفاده از لاستیک آب بند مخصوص ” نیز شناخته می شود. در این نوع اتصالات ، مقطع حلقه لاستیکی به نوعی طراحی گردیده هست که دو سر لوله به راحتی داخل یکدیگر قرار می گیرند ولی بیرون آوردن آنها از یکدیگر به سختی انجام می شود و در اکثر لوله ها ، خصوصا قطرهای بزرگ بیرون آوردن بدون استفاده از ماشین آلات مخصوص و نیروی انسانی ، ممکن نیست.
قبل از انجام اتصال لوله نکات عمومی زیر را رعایت نمایید:
– اورینگ ها انواع مختلفی دارند و هر نوع اورینگ برای کاربردهای خاصی به کار گرفته می شود ، فقط از
اورینگ های ارائه شده یا توصیه شده توسط تولید کننده لوله یا مشاور طرح با توجه به استاندارد کاربرد مورد نظر استفاده نمایید.
استاندارد مورد استفاده برای اورینگ ها به شماره EN 681 و در چهر بخش به شرح زیر است که برای
لوله های U-PVC عمدتا از بخش های ۱و۲ استفاده می شود. ترجمه بخش ۱ این استاندارد به صورت استاندارد ملی لوله یو پی وی سی به شماره ۱۷۴۹۱- تدوین شده است.
بخش اصلی اورینگ ها که برای آب بندی کامل اتصال استفاده می شود یا از جنس لاستیک شامل ( NBR-SBR-EPDM ) و یا از جنس ترموپلاستیک است. در برخی از انواع اورینگ ها ، از نگهدارنده سخت عمدتا از جنس ( PP ) نیز استفاده شده که نقش تثبیت اورینگ در اتصال را دارد و از حرکت آن در اتصال جلوگیری می کند.
– اورینگ ها قابلیت نصب اتوماتیک و یا دستی را دارند.
– سه شرکت بزرگ بین المللی تولید کننده اورینگ های لوله که بازار آنها در ایران وجود دارد به نام های MOL,Bode,Forsheda هستند.
– جدول مقاومتی شیمیایی مربوط به انواع اورینگ ها در پیوست ۲ این کتاب آمده است.
– واشرهای مورد استفاده در محل اتصال بعضی از لوله های پی.وی.سی ، مانند واشرهای مورداستفاده در سایر لوله ها ، می تواند در مقابل حمله عوامل بیولوژیک آسیب پذیر باشد. بنابراین ، در زمان سفارش واشر باید توجه لازم به نوع واشرهای مورد نیاز بشود. این توجه به ویژه درمورد واشرهای مورد استفاده در لوله های آب ، به منظور جلوگیری از رشد و نمو باکتریها ضروری است. لازم است که این مواد با تایید سازنده و از نوعی باشند که محیط مناسبی برای رشد و نمو باکتریها و میکروارگانیسمها ایجاد ننمایند.
– در صورتیکه اورینگها به صورت خارج از لوله ارائه شده اند ، برای قرار دادن آنها داخل لوله ، ابتدا اورینگ ، شیار اورینگ لوله و قسمت مادگی آن کاملا خشک و تمیز کنید. با استفاده از یک پارچه تمیز ، دهانه لوله و محل واشر را به شکلی که گرد و خاک و غبار و… باقی نماند تمیز کنید. اگر لوله آغشته به گریس یا روغن است تمیزکاری با پارچه مرطوب که حاوی حلال هایی مثل استن انجام گردد.
– قبل از به کارگیری اورینگ ها یک یک آنها کنترل گردد تا در محل آب بندی اورینگ آسیب دیدگی مشاهده نشود. از تمیز بودن و سالم بودن لاستیک های آب بندی قبل از نصب ، اطمینان حاصل شود.
– اورینگ را داخل محل نموده و مطمئن شوید که به خوبی در جای خود قرار گرفته است. انتهای لوله را نیز با پارچه ای تمیز کاملا پاک و روی آن را آغشته به روان کننده نمایید ( در صورتی که مواد روان کننده مناسب در دسترس نباشد، می توانید از مخلوط ۷۰ درصد آب و ۳۰ درصد صابون به عنوان روان کننده استفاده کنید. ) و سپس به داخل مادگی وارد کنید. در لوله های با قطر کم و متوسط ، پس از نصب واشر مخصوص و روان کاری آن و اطمینان از هم محور بودن و تمیز بودن سطوح در تماس دو لوله ، می توانید با دست یا استفاده از گوه چوبی جهت ایجاد فشار در انتهای آزاد لوله ( قسمت کوپله لوله جدید ) لوله را داخل کوپله نمایید.
– هرکدام از اورینگها را کنترل کرده و اطمینان یابید که بصورت یکنواخت داخل شیار شده است.
– فراموش نکنید که برای هر سوکت فاصله ای را جهت انبساط خالی بگذارید. این فاصله در جدول زیر ارائه شده است. فاصله های پیشنهادی در این جدول برای وضعیت لوله گذاری بر روی سطح زمین پیشنهاد شده است.

فاصله لوله های یو پی وی سی

جدول – فاصله آزاد لازم برای در نظر گرفتن انبساط (۹)

نوع سوکت اورینگ

فاصله طول آزاد بین نقاط ثابت M،LF

فاصله آزاد جهت انبساط لولهmm  ، E

نوع S

LF≤۴*

E≥۱۰

نوع M

LF≤۴*

E≥۱۰

نوع L

LF≤۸

E≥۲۰

برای  dn≤ ۵۰ mm ، LF  بایستی کمتر از ۲ متر باشد و سوکت نوع M پیشنهاد شده است.

About The Author

sidebar-cta-repairs
sidebar-cta-careplan
sidebar-cta-installations

Comments

More Posts You May Find Interesting